Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma (Apostille)
Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma (Apostille)
Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma (Apostille)
Konsulinis dokumentų legalizavimas yra konsulinės įstaigos pareigūno atliekamas dokumente esančio parašo, antspaudo ir pasirašiusio asmens pareigų tikrumo patvirtinimas, kuris reikalingas tam, kad vienos valstybės dokumentus ir aktus galėtų svarstyti kitos valstybės institucijos, šie dokumentai įvykdytų ar sukeltų teisines pasekmes kitoje valstybėje, jeigu tarptautinės sutartys ir susitarimai nenumato kitaip. Legalizavimą pirmiausia atlieka pati dokumentą išduodanti valstybė, o po to – valstybė, kurioje dokumentas bus pateiktas.
Valstybių, kurios yra prisijungusios prie 1961 m. spalio 5 d. Hagos konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo, išduoti oficialūs dokumentai tvirtinami pažyma Apostille. Tai yra supaprastintas tvirtinimo būdas – dokumentas tvirtinamas tik dokumentą išdavusioje šalyje specialia pažyma Apostille.
Jeigu Lietuvoje išduotas dokumentas bus teikiamas užsienio valstybėje, prisijungusioje prie Hagos konvencijos, arba šios valstybės išduotas dokumentas bus teikiamas Lietuvoje, – toks dokumentas turi būti patvirtintas pažyma Apostille ir galios be papildomo legalizavimo.
Legalizuojami ar tvirtinami pažyma Apostille gali būti šie oficialūs dokumentai:
- išduoti valstybės ir savivaldybės institucijų ar pareigūnų, taip pat prokuroro, teismo pareigūno arba teismo sprendimus vykdančio asmens;
- administravimo dokumentai;
- notariniai aktai;
- fizinių asmenų pasirašytų dokumentų oficialūs patvirtinimai;
- notariniai oficialių dokumentų nuorašai.
Dokumentai, išduoti iki 1990 m. kovo 11 d. su Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos (LTSR) atributika, nėra nei legalizuojami, nei tvirtinami pažyma Apostille – juos reikėtų pakeisti į naujus Lietuvos Respublikos išduotus dokumentus.
Dokumentų legalizuoti ar tvirtinti pažyma Apostille nereikalaujama, kai:
- pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis dokumento nereikia legalizuoti ar tvirtinti pažyma Apostille;
- Valstybės, prisijungusios prie 1976 m. rugsėjo 8 d. Vienos konvencijos, kuriose civilinės būklės aktų įrašų išrašai galioja be legalizavimo ar tvirtinimo pažyma Apostille;
- Lietuvoje teikiami užsienio valstybėse išduoti dokumentai, patvirtinantys mirties faktą;
- dokumentai yra sudaryti ar (ir) išduoti Lietuvos Respublikoje reziduojančių diplomatinių atstovybių ar konsulinių įstaigų.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos, Estijos Respublikos ir Latvijos Respublikos sutartimi Dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių (13 straipsnis) visi oficialūs Lietuvos ir Estijos išduoti dokumentai atleidžiami nuo legalizavimo ar tvirtinimo pažyma Apostille.
Valstybių, kurios nėra prisijungusios prie Hagos konvencijos, institucijų išduoti dokumentai gali būti legalizuojami Lietuvos Respublikos ambasadoje Estijos Respublikoje, jei jie bus pateikiami Lietuvoje.
Lietuvos Respublikos ambasadoje Estijos Respublikoje priimami legalizuoti valstybių, kurioms ambasada nėra akredituota, išduoti dokumentai, jeigu tenkinami šie kriterijai:
- dokumentą teikiantis užsienio šalies pilietis teisėtai reziduoja Estijos Respublikoje;
- užsienio šalies pilietis asmeniškai teikia savo ar savo šeimos narių (vyro, žmonos, tėvų, vaikų bei įvaikių) dokumentus;
- teikiamas dokumentas buvo papildomai legalizuotas dokumentą išdavusios šalies diplomatinėje atstovybėje, kuri veikia Estijos Respublikoje.
Dokumentai, neatitinkantys aukščiau išvardintų kriterijų, Lietuvos Respublikos ambasadoje Estijos Respublikoje nepriimami. Tokie dokumentai turi būti pateikiami legalizuoti tiesiogiai Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai, jos nustatyta tvarka – https://keliauk.urm.lt/en/consular-services/legalisation arba Lietuvos Respublikos diplomatinėms atstovybėms, kuriose šiuos kriterijus atitiktų.
Stojančiųjų į mokymo įstaigas užsienio šalių piliečių pažymos dėl neteistumo Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje priimamos legalizuoti iš mokymo įstaigų. Asmenis, ketinančius studijuoti Lietuvoje, dėl dokumentų legalizavimo prašome kreiptis į mokymo įstaigą, kurioje planuojate studijuoti.
Dokumentai priimami tik iš anksto internetu užsiregistravus priėmimui (nuoroda).
Norint Lietuvos Respublikos ambasadoje Estijos Respublikoje legalizuoti dokumentus, reikia pateikti šiuos dokumentus:
- dokumentą (originalą arba notaro patvirtintą kopiją [jei dokumentai yra iš Lietuvos]), kurį norima legalizuoti;
- galiojantis asmens, teikiančio dokumentą legalizuoti, pasas arba kitas asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas;
- dokumentas, patvirtinantis teisėtą rezidavimą Estijos Respublikoje;
- laisvos formos prašymas, kuriame nurodoma ši informacija: pareiškėjo kontaktiniai duomenys (el. pašto adresas ir telefono Nr.), šalis, kurioje bus pateiktas legalizuojamas dokumentas;
- konsulinis mokestis 20 EUR (už vieną dokumentą). Mokėjimas tik banko kortele.
Vieno vizito metu galima pateikti ne daugiau kaip 5 asmeniui priklausančius dokumentus legalizuoti.
Legalizuojamų dokumentų kopijų (nuorašų) tikrumas turi būti patvirtintas notariškai. Dokumentą pasirašiusio asmens vardas ir pavardė turi būti išskaitomi, spaudai - aiškūs. Dokumentai pagal galimybę turėtų būti išversti į kalbą tos valstybės, kurioje jie bus pateikiami arba anglų kalbą. Dokumentai yra legalizuojami ne vėliau kaip per 5 darbo dienas. Legalizavimas gali būti atidėtas esant būtinumui įsitikinti dokumente esančio parašo ar antspaudo tikrumu.
Dokumentų tvirtinimas pažyma Apostille
Norėdami Lietuvoje išduotus dokumentus patvirtinti pažyma Apostille, galite:
- kreiptis į bet kurį Lietuvos notarą asmeniškai;
- kreiptis į Lietuvos Respublikos ambasadą Estijos Respublikoje su prašymu tarpininkauti persiunčiant dokumentus į Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją.
Pažyma Apostille netvirtinami administraciniai dokumentai, tiesiogiai susiję su prekybos arba muitinės operacijomis.
Dokumentai ambasadoje priimami tik iš anksto internetu užsiregistravus priėmimui (nuoroda)
Kreipiantis į Lietuvos Respublikos ambasadą Estijos Respublikoje su prašymu tarpininkauti persiunčiant dokumentus į Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją, reikia pateikti šiuos dokumentus:
- dokumentą (originalą arba notaro patvirtintą kopiją), kurį norima kurį norima tvirtinti pažymą Apostille;
- galiojantis dokumentą teikiančio asmens pasas arba kitas asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas;
- dokumentas, patvirtinantis teisėtą rezidavimą Estijos Respublikoje;
- laisvos formos prašymą, kuriame nurodoma ši informacija: pareiškėjo kontaktiniai duomenys (el. pašto adresas ir telefono Nr.), šalis, kurioje bus pateiktas pažyma Apostille patvirtintas dokumentas;
- konsulinis mokestis 20 EUR (už vieną dokumentą). Mokėjimas tik banko kortele.
Užsienio reikalų ministerijos Konsuliniame departamente dokumentai pažyma Apostille tvirtinami tik tuomet, kai dėl jų patvirtinimo kreipiamasi per ambasadą.