Apie ambasadą

Sukurta 2014.07.31 / Atnaujinta 2021.09.22 13:24

Lietuvos Respublikos ambasados Estijoje pastatas

Šiame baroko stiliaus gyvenamajame name, kuris yra valstybės saugomas architektūros paminklas, įsikūrusi Lietuvos Respublikos ambasada Estijoje.  Tai labiausiai akį traukiantis pastatas Uus gatvėje. Nors ant portalo užrašyta “1751 m.”, namas buvo pastatytas žymiai anksčiau. Tai buvo pirmoji miesto gatvė įsikūrusi už miesto sienos. Manoma, kad pagal pirminį pastato projektą, pamatai buvo pastatyti dar valdant švedams  - XVII amžiaus antrojoje pusėje.

Pastato šerdis yra gaubtuvo formos kaminas – virtuvė, panašus į didžiulį  akmeninį butelį, kurio viduje ant nutašyto akmens užrašyti metai “1744”. Taip galėjo būti pažymėti metai po Šiaurės karo, kai  pastatas buvo  pertvarkytas į gyvenamąjį namą vienai šeimai.

Dėmesį atkreipia ornamentais apjuosti herbai su inicialais. Herbai priklausė tuometinei  miesto diduomenei – turtingiesiems pirkliams, pradėjusiems linų ir kanapių rūšiavimo verslą. Inkaras yra GERNET pirklių giminės  herbo emblema. WILHELM HINRICH GERNET šiame versle užėmė  vadovaujančią poziciją. Jo verslo partneris buvo prekybos firma “ADOLPH OOM & SÖHNE”. Oom giminės herbo emblema yra labai keista - širdis su ragais. Liūto herbas  su inicialais “HE”, esantis dešinėje durų pusėje, priklausė Didžiosios gildijos seniūnui HANS JACOB EGGERS, kuris buvo pirmasis rūšyklos nuomininkas, jai  atitekus miesto nuosavybėn. Senajame šalia gatvės esančiame pastate jis gyveno ir kartu  turėjo savo kontorą. Kiemo statiniuose darbavosi darbininkai ir vežėjai .

1876 m. čia buvo įsteigta mokykla.  Po sovietų armijos bombardavimo 1944 m. kovo mėn. 9 d. ji labai nukentėjo, o 1949 m. vėl buvo  pritaikyta mokyklos reikmėms.

Kapitalinius restauravimo darbus 1988 –1990 m.m. atliko   lenkų restauravimo firma “PKZ” pagal estų architekto I.Kannelmäe projektą. Restauruotame pastate įsikūrė Medžiotojų draugija.

Garbingą ir kartu jaukų pastatą po Estijos nepriklausomybės atkūrimo nuo 1995 m. užima Lietuvos  Respublikos ambasada.

Naujienlaiškio prenumerata

Captcha